Kdo je osmák
Osmáci jsou velmi družní a společenští, o samotě se trápí.

Osmák degu je drobný hlodavec, který pochází z Chile, kde obývá oblast od pobřeží přes stepní oblasti až do hor ve výšce 1200 m. Své jméno získal podle zubů, které tvarem připomínají číslici 8. Měří cca 15 cm, téměř stejně dlouhý je i jeho ocásek, průměrná váha se pohybuje mezi 200 – 300 g. Původní divoké zbarvení srsti se označuje jako agouti (hnědočerný melír, bříško světle zbarvené s nádechem béžové), v posledních letech se začaly objevovat rozmanité barevné variace: modrá, písková, krémová a nově i vzácná zbarvení bez podílu agouti: černá, čokoládová, modrá bez agouti a lilac.

Ve své domovině žijí v rodinách, které čítají 3 – 10 členů, každá rodina obývá jednu noru (případně systém nor) a brání si své teritorium, rodiny vytváří kolonie, ve kterých se může sdružovat až několik set osmáků. Jsou to tedy velmi společenská zvířata, proto by osmák neměl být chován o samotě, ale minimálně v páru, ideálně ve větších skupinkách stejného pohlaví.

Ve volné přírodě se většina jedinců nedožije jednoho roku, jen asi 1% je starší dvou let a čtyřletí jsou velkou výjimkou. V zajetí se dožívá průměrně 4 – 8 let, nejvyšší zaznamenaný věk je údajně 14 let.

Bydlení

Osmáci jsou velmi čilí hlodavci, kteří milují pohyb, ať už se jedná o běhání, skákání či šplh. V přírodě uběhnou i několik kilometrů denně, zdatní jedinci jsou schopni vyskočit i více než půl metru do výšky, takže při pořizování ubikace platí pravidlo: čím větší, tím lepší. Jako minimální velikost klece pro dva osmáky jsou považovány rozměry 80 x 60 x 45 cm, za doporučené rozměry jsou považovány tyto: 100 x 80 x 50 cm a více .

Pro chov je ideální ubikace z pevného materiálu s roztečí mříží nebo pletiva max 2 cm pro dospělé (1,5 cm pro mláďata). U kupovaných klecí je vhodné vyměnit plastové dno za kovové nebo skleněné, protože osmáci velice rádi hlodají a plast mohou snadno rozkousat a utéct. Nejideálnějším bydlením je voliéra, především pokud chceme chovat větší skupinu osmáků. Voliéry si můžeme koupit již hotové (např. voliéry určené pro papoušky nebo činčily), nechat zhotovit na zakázku, nebo vyrobit svépomocí.

Při zařizování ubikace je třeba myslet nejen na velikost, ale i vnitřní vybavení. Osmáci milují dřevěné domky, travní hnízda, dutiny stromů a rozmanité tunely. Velice rádi šplhají, k tomuto účelu se hodí silnější větve z nejedovatých listnatých stromů (ovocné stromy, líska, bříza apod). V ubikaci by neměla chybět napáječka, misky (kameninové nebo nerezové) a seník. Osmák potřebuje k čištění své srsti písečnou koupel. Písek plní mimo jiné i sociální funkci, osmáci v něm nechávají pachové stopy a díky koupeli ve stejné lázni se sbližují. Pro zábavu a pohyb poslouží kolotoč o průměru minimálně 25 cm. Velmi rádi odpočívají společně v hamaku nebo jiném závěsném pelíšku.

Bydlení můžeme dovybavit dřevěnými žebříky, můstky, kokosovými skořápkami (hodí se spíše pro mláďata), korkovými tunely, papírovými trubkami a silnými lany. Oblíbenou zábavou jsou schované pochoutky v různých předmětech (v ruličkách, dřevěných tunelech s otvory, látkových pytlíčcích).

Naši osmáci bydlí ve skupinkách v patrové voliéře.
Krmení
Směs mícháme z krmiva JR Farm, travních i jiných semen a sušených bylinek.

Osmáky rozhodně nekrmíme ovocem, pečivem a piškoty, nepodáváme je ani jako pamlsek!

Osmáci pochází z prostředí, kde je k dispozici především málo výživná a suchá potrava jako jsou traviny, bylinky, semena, kořínky a větvičky. Metabolismus osmáka není přizpůsobený na trávení tučných a sladkých jídel, takže jsou velmi náchylní na cukrovku (sehráli důležitou roli ve výzkumu tohoto onemocnění).

Základní složkou potravy je seno, které napomáhá správnému trávení a slouží k obrušování stále dorůstajících stoliček. Seno by měli mít osmáci k dispozici neustále a v neomezeném množství. Mělo by být voňavé, zelené, bezprašné a suché, naopak je třeba dát pozor na seno zatuchlé, vlhké a plesnivé. Část sena osmáci využijí jako podestýlku i k budování hnízd a chodbiček. Další součást jídelníčku by měly tvořit sušené bylinky, květy, trávy, listí a větvičky stromů (především ovocné, bříza, líska…), vhodná je i sušená zelenina (cuketa, okurka, paprika, topinambur…) a v menším množství olejnatá semena. Jako občasné pamlsky mohou dostat např. vojtěškové kroužky, od 3 měsíců hráškové vločky.

Bohužel většina směsí prodávaných v obchodech je nevhodná, přestože je na nich uvedeno, že jsou určené pro osmáky. Často obsahují velké množství kukuřice, obilnin, sušeného ovoce a obarvených granulí nejasného složení.